J. A. Gagarin - prvý človek vo vesmíre

Autor: Jana Pšenková | 12.4.2011 o 21:23 | (upravené 12.4.2011 o 21:29) Karma článku: 8,34 | Prečítané:  3339x

„Поехали!" , alebo ako by sme povedali po našom: „Ideme!" Práve toto radostne zvolal sovietsky kozmonaut pri začiatku letu, ktorý sa zapísal do dejín. Jurij Alexejevič Gagarin sa presne pred 50 rokmi, 12. 4. 1961, stal prvým človekom, ktorý sa dostal do vesmíru.    

gagarin.jpg

 

Prvý vesmírny let s ľudskou posádkou v raketopláne, ktorý dostal meno Vostok, uskutočnil Sovietsky kozmický program. Predchodca Ruského kozmického programu má však okrem toho aj iné prvenstvá, ako napríklad prvá umelá družica vypustená do vesmíru, či množstvo prvenstiev v prieskume planét slnečnej sústavy. Avšak človek vo vesmíre znamenal obrovský zlom či už vo svete vedy, kozmonautiky alebo letectva.

Prvému letu človeka do vesmíru predchádzali mnohé kontroly a skúšobné lety. Pri skúšobných letoch boli v raketoplánoch umiestňované psy alebo makety kozmonautov. Mnohé z týchto letov však dopadli neúspešne. No napriek tomu sa vedúci činitelia rozhodli, že ďalší let už bude s človekom na palube. Začali sa prísne testy na kandidátov. Súčasťou testov bolo napríklad niekoľko dní pobudnúť v izolovanej, zvukotesnej komore, či centrifúga, na ktorej sa testovalo ako nádejní kozmonauti zvládajú preťaženie.

Z viac ako dvoch tisíc záujemcov ostal po náročnom fyzickom i psychickom testovaní najužší okruh vybraných. Ich počet sa nakoniec preriedil na posledných 3 - Gagarina, Nebujova a Titova, ktorí absolvovali prísny výcvik. Rozhodnutie sa dozvedeli deň pred štartom. Sám šéf sovietskeho kozmického programu Sergej Koroľov navrhol poveriť pilotovaním prvej kozmickej lode práve Gagarina a jeho náhradníkom sa stal German Stepanovič Titov.

Ráno pred odletom prichystali obidvoch kozmonautov a odviedli ich do kozmodrómu, kde už stála pripravená raketa Vostok. Niekoľko minút pred štartom bol Gagarin ešte povýšený z poručíka na majora. Po štarte uskutočnil oblet Zeme, ktorý trval 108 minút. Počas neho rozoznával aj malé detaily ako polia a domy a svoje dojmy nahrával na magnetofón. Pri návrate sa vo výške 7000 metrov katapultoval a pristál na vlastnom padáku na poli pri obci Smelovka. Dnes sa na tomto mieste týči 40 metrový kolos z titánu venovaný človeku, kozmonautovi, ktorý sa z hodiny na hodinu stal najslávnejším človekom planéty.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?